ژانویه 22, 2022

مفهوم Broadcast Domain چیست

مفهوم Broadcast Domain چیست

مفهوم Broadcast Domain چیست

 

مفهوم Broadcast Domain چیست

در مقاله ای که در گذشته در لینوکس سیسکو منتشر کردیم به مفهوم Collision Domain پی بردیم. برای مطالعه این مقاله میتوانید به اینجا مراجعه کنید.

در این مقاله به بررسی Broadcast Domain خواهیم پرداخت که یکی از بیسیک ها در مباحث دوره نتورک پلاس می باشد.

 

احتمال بروز Collision

احتمال بروز Collision با زیاد تر شدن تعداد دستگاه ها در شبکه افزایش پیدا می کند، همچنین با بالا رفتن میزان ترافیک شبکه نیز احتمال بروز Collision بیشتر خواهد شد. هر چقدر تعداد Collision های ما در یک Collision Domain زیاد شود کیفیت سرویس دهی شبکه کمتر خواهد شد.

به این دلیل که کلاینت ها مجبور هستند بسته های اطلاعاتی خود را مجددا و مجددا ارسال کنند و همین باعث بالا رفتن میزان پردازش کامپیوترها و همچنین ترافیک شبکه می شود. معمولا Switch های شبکه برای تقسیم کردن یا Segment کردن Collision Domain ها به Collision Domain های کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند، توجه کنید که هر چقدر Collision Domain های ما کوچکتر باشد برای کیفیت سرویس دهی شبکه ما بهتر خواهد بود.

دقت کنید دو مقاله Collision Domain و Broadcast Domain کاملا به هم مرتبط هستند.

 

تصویر زیر به سادگی این دو مفهوم را به ما نمایش داده و گویا خواهد کرد:

 

مفهوم Broadcast Domain چیست

هر پورت از پورت های سویچ های Ethernet امروزی به عنوان یک Collision Domain جداگانه در نظر گرفته می شود.

به زبان دیگر یک Collision نمیتواند بین دو دستگاه به وقوع بپیوندد که در پورت های مختلف یک Switch متصل شده اند.

امروزه دیگر شما نیازی نیست دغدغه Collision Domain در شبکه خود داشته باشید زیرا دیگر دستگاهی به نام HUB در شبکه ها استفاده نمیشود و کلیه این دستگاه ها جای خود را به Switch داده اند.

 

Broadcast Domain چیست؟

Broadcast در ارتباطات N به N به ارتباطی گفته میشود که در آن یک دستگاه فرستنده یک کپی از داده هایی که قصد ارسال در شبکه دارد را برای همه دستگاه هایی که در آن Segment شبکه قرار دارند ارسال می کند. توجه کنید که Broadcast یک امر لازم در شبکه های کامپیوتری می باشد و شما نمی توانید از آن صرف نظر کنید، بسیاری از پروتکل های مهم شبکه از قبلی DHCP و ARP و حتی بسیاری از نرم افزارهای کاربردی شبکه وابسته به Broadcast هستند و اگر شما جلوی این سرویس را بگیرید این پروتکل ها و سرویس ها نیز قادر نیستند، در شبکه کار کنند.

Broadcast Domain به محدوده یا Segment ای از شبکه گفته می شود که اگر یک دستگاه اطلاعات خود را Broadcast کند در آن Segment همه دستگاه ها این بسته اطلاعاتی را دریافت می کنند. هر سوییچی که بسته Broadcast را دریافت می کند آنرا به تمامی دستگاه هایی که به پورت های خود متصل شده اند ارسال می کند یا بهتر است بگوییم برای همه پورت های خود ارسال می کند.

چرا که ممکن است در هر پورت یک دستگاه مستقر باشند. توجه کنید که Router ها نیز بسته های Broadcast را دریافت می کنند اما اجازه عبور بسته های Broadcast در روتر داده نمی شود و این بسته ها در اصطلاح Drop می شوند. هر چقدر که تعداد Broadcast های یک شبکه زیاد شود باعث کاهش کارایی شبکه و کیفیت سرویس دهی شبکه می شود.

 

دلایل این اتفاق به شرح زیر می باشد :

کاهش پهنای باند موجود:

با توجه به اینکه سوییچ این ترافیک را در تمامی پورت های خود ارسال می کند اگر تعداد این Broadcast ها زیاد شود ترافیک نرمال شبکه مختل می شود، زیاد شدن Broadcast ها در شبکه باعث کاهش پهنای باند شبکه (مفهوم Broadcast Domain چیست) و استفاده بیهوده از آن می شود زیرا با توجه به زیاد شدن Broadcast ها دیگر ترافیک عادی شبکه نمی تواند عبور داده شود یا حداقل به سختی عبور داده می شود.

 

کاهش قدرت پردازشی کامپیوترهای شبکه:

با توجه به اینکه هر کامپیوتر نسبت به بسته های اطلاعاتی که در شبکه دریافت می کند عکس العمل نشان می دهد و بر روی آن پردازش انجام می دهد، با زیاد شدن تعداد Broadcast ها در شبکه مقدار زیادی از قدرت پردازشی یا همان CPU کامپیوترها صرف پردازش این ترافیک های بیهوده خواهش شد و در نتیجه کارایی سیستم های شبکه دچار اختلال می شود.

توجه کنید که معمولا ترافیک Broadcast به منظور پیدا کردن یا برقراری ارتباط با یک یا چند کامپیوتر می باشد و دلیلی ندارد که همه کامپیوترها این ترافیک را دریافت کنند. برای مثال ترافیکی (مفهوم Broadcast Domain چیست) که برای پیدا کردن DHCP سرور Broadcast می شود را همه کامپیوترها دریافت می کنند اما این تنها   DHCP-Server است که بایستی در این خصوص پاسخگو باشد.

توجه: به صورت پیش فرض همانطور که عنوان شد، روتر و دستگاه هایی که در نقش روتر در شبکه ایفای نقش می کنند باعث عدم عبور ترافیک Broadcast می شوند .

در اصطلاح باعث بالا رفتن تعداد Broadcast Domain های ما می شوند، هر چقدر تعداد Broadcast Domain در یک شبکه بیشتر باشد باعث کاهش ترافیک های بیهوده در شبکه می شود، برای بالا بردن این تعداد شما می توانید شبکه خود را Segment بندی کنید.

Segment  بندی شبکه می تواند هم با استفاده از روتر و هم با استفاده از قابلیت VLAN در سوییچ ها پیاده سازی شود.