ژانویه 23, 2022

نتورک دیوایس HUB چیست

نتورک دیوایس HUB چیست

 

هاب شبکه چیست؟

هاب یکی از سخت افزارهایی است که در نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار میگیرد و می توان گفت ارزان ترین روش اتصال دو و یا چندین کامپیوتر به یکدیگر می باشد.

با اینکه در شبکه های امروزی به جای هاب از سوئیچ استفاده می شود اما باز هم در برخی از شبکه ها شاهد استفاده از این تجهیزات هستیم. هاب در اولین لایه مدل مرجع OSI فعالیت می کند.

HUB ها بر خلاف روتر ها و سوئیچ ها، فریم های داده را نمی خوانند (نتورک دیوایس HUB چیست ) و تنها این اطمینان را ایجاد می کنند که فریم های داده روی هر یک از پورت ها، تکرار خواهد شد.

 

کار هاب بسیار ساده است یا خیر؟

کار هاب بسیار ساده می باشد. وقتی که یکی از کامپیوترهای متصل شده به هاب داده ای را ارسال می کند، باقی پورت های هاب هم آن را دریافت می کنند، در حقیقت می توان گفت داده ارسال شده تکرار شده و برای سایر پورت های هاب نیز فرستاده می شود.

هاب در اولین لایه مدل مرجع OSI کار می کند. هاب برخلاف روتر و سوئیچ فریم داده را نمی خواند و تنها این اطمینان را ایجاد می کنند که فریم‌ های داده روی همه پورت‌ها، تکرار می شوند.

 

ارتباط قوانین CSMA/CD و کاکرد HUB

Node هائی که یک اترنت یا Fast Ethernet را به کمک قوانین CSMA/CD به اشتراک می‌ گذارند، عضو یک Collision Domain مشابه هستند.

یعنی همه ی گره ‌های متصل شده به هاب شبکه بخشی از Collision domain مشابه بوده و زمانی که یک collision رخ می دهد، سایر گره‌ های موجود در domain هم آن را شنیده و از آن تاثیر می پذیرند.

رایانه ها یا گره‌ های متصل به هاب در شبکه ما از کابل ‌های (Unshielded Twisted Pair) UTP استفاده می‌ کنند. یک گره یا اصطلاحا همان Node میتواند به هر یک از پورت های هاب متصل شود. مثلاً با استفاده از یک هاب هشت پورت، قابلیت اتصال هشت کامپیوتر وجود خواهد داشت.

 

عملکرد هاب بسیار آسان ‌است. زمانی که یکی از کامپیوترهای (نتورک دیوایس HUB چیست) متصل شده به هاب شروع به ارسال داده‌ می ‌کنند، بقیه پورت‌ های HUB هم آن داده را دریافت خواهندکرد (داده ارسالی تکرار و برای سایر پورت‌ های هاب هم فرستاده می ‌شود).

اصطلاحا هر Packet ای که دریافت میکند در محدوده خود Broadcast میکند و به گوش همه node های متصل به خود می رساند.

بیشتر هاب ‌ها یک پورت خاص دارند که می ‌تواند به صورت یک پورت معمولی یا یک پورت Uplink عمل کند. به کمک یک پورت Uplink می‌ توان یک هاب دیگر را به هاب موجود متصل کرد.

تبعات افزایش پورت ها در هاب

در این صورت تعداد پورت‌ ها افزایش پیدا کرده و امکان اتصال کامپیوتر های بیشتری به شبکه فراهم می شود. این روش گزینه ‌ای ارزان قیمت برای افزایش تعداد گره‌ ها در یک شبکه می باشد ولی با این کار شبکه شلوغ تر می شود، که نتیجه آن افزایش حجم زیادی داده غیر ضروری است که در حال جابه جایی است.

همه  گره‌ ها عضو یک Broadcast Domain و Collision Domain یکسان هستند، بنابراین تمامی آنان هر نوع Collision یا Broadcast را که اتفاق خواهد افتاد می ‌شنوند.

در بیشتر هاب ‌ها از یک LED برای نمایش فعال یا غیر فعال بودن ارتباط صورت گرفته میان هاب و گره و یک LED دیگر برای نشان دادن بروز یک Collision استفاده می‌ شود.

 

نتورک دیوایس HUB چیست

تشخیص Collision در HUB

در نوع دیگری از هاب‌ شبکه دو LED مربوط به فعال بودن لینک ارتباطی بین هاب و گره و فعالیت پورت با یکدیگر ترکیب و زمانی که پورت در حال فعالیت است، این LED چشمک زن می شود و زمانی که فعالیتی صورت نمی گیرد LED فوق پیوسته روشن خواهد بود.

LED مربوط به Collision موجود روی هاب‌ زمانی روشن می‌ شود که یک Collision به وجود بیاید و Collision زمانی به وجود می‌ آید که دو کامپیوتر یا گره سعی کنند در یک لحظه بر روی شبکه با یکدیگر صحبت کنند.

اتصال BNC

پس از بروز یک Collision فریم‌ های مربوط به هر یک از گره ‌ها با هم برخورد کرده و خراب می شوند. هاب شبکه به منظور تشخیص این نوع تصادف ‌ها به قدر کافی هوشمند بوده و برای تایم کوتاهی چراغ Collision روشن می شود.

تعداد کمی از هاب ‌ها دارای اتصالی خاص از نوع BNC بوده که می ‌توان از آن برای اتصال یک کابل Coaxial استفاده کرد. پس از این اتصال LED مربوط به اتصال BNC روی هاب روشن می شود.

 

انواع Hub

 

 Stand-alone

برای گروهی از کامپیوتر ها که به ‌طور مستقل از کل شبکه کار می ‌کنند، استفاده می شوند.

 

Manageable

کنترل پذیر، هوشمند و انعطاف‌ پذیر است یعنی هر کدام از درگاه‌ های آن توسط مدیر شبکه به کمک نرم‌ افزار می‌ تواند فعال یا غیر فعال شوند.

 

Stackable

این نوع Hub شباهت زیادی به هاب مستقل دارند. با این تفاوت که تعدادی از آن‌ ها را می ‌توان مانند یک پشته به یکدیگر وصل کرد تا تعداد پورت‌ های کل هاب افزایش پیدا کنند.

 

Modular

این نوع هاب یک کارت یا شاسی دارند که به کمک آن می‌ توان تعداد درگاه‌ های hub را افزایش داد.